S nami ušetríš! Nakúp na www.GafaAuto.sk v košíku zadaj kód GARAGE a získaš zľavu 10% na celý tvoj nákup!

Čo môže za masívny vzostup popularity SUV? Toto sú ich hlavné výhody

Vozidlá kategórie SUV sú už nejaký ten rok na vzostupe a zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že by sa to malo v budúcnosti zmeniť. Kedysi boli tieto rozmerné „monštrá“ vnímané ako výsada ľudí s vyšším postavením, no to už dávno neplatí. Dnes sa väčšina ľudí túžiaca po novom vozidle rozhliada práve v tejto kategórii a niet sa čomu čudovať. Moderné SUV prináša mnoho výhod, ktoré bežne dostupné MPV hravo prekonajú.

DizajnVäčší dopyt sa rovná väčšej ponuke, preto sa výrobcovia nemusia zameriavať iba na jeden model pre kategóriu SUV. Niektoré automobilky začali vyrábať rôzne modely odlišujúce sa veľkosťou, úrovňou výbavy a vzhľadom, čo dáva veľký priestor dizajnérom. Ako relatívne mladá krv vo svete automobilov vytvárajú SUV ďalšie možnosti pre karosárske inovácie. Ide o akýsi nepopísaný list vo svete, kde sa na seba bežné osobné autá jednotlivých značiek pomaly začínali podobať.
PriestrannosťAj priestrannosť patrí k veľmi dôležitým faktorom pri výbere nového vozidla. Trend malých mestských vozidiel je síce stále aktuálny, ale pokiaľ uvažujete nad tým, že cez víkend sa s rodinou vyberiete na výlet, práve priestor vo vozidle je to čo oceníte. Ten je okrem batožiny dopriaty aj posádke. Vyvýšená stropná časť už nebudí dojem stiesnenosti, každý pasažier má dostatok svojho osobného priestoru a ako bonus si váš spolujazdec na zadných sedadlách môže dovoliť vlastniť nohy.
BezpečnosťNa bezpečnosť sa pri výrobe takýchto vozidiel myslí už od začiatku. V prípade dopravnej nehody vás ochráni výrazne ťažšia a pevnejšia karoséria ako pri bežnom malom automobile. Nezostáva to však len pri hrubej sile, ale aj ďalšie vlastnosti stavby vozidla prispievajú k bezpečnosti posádky. Jedným z nich je vysoký posed, ktorý zabezpečuje väčší rozhľad na cestu a premávku v okolí a s tým spojenú rýchlejšiu reakciu v krízovej situácii. Rovnako bráni prípadnému oslepeniu šoféra diaľkovými svetlami.
VšestrannosťMedzi majiteľmi vozidiel SUV sa zaručene nájdu aj tí, ktorí si daný model zadovážili práve pre jeho všestrannosť. Čo môže byť s autom dobrodružnejšie, ako vďaka vyššiemu podvozku a pohonu 4×4 opustiť bežné cesty a vydať sa objavovať zapadnuté miesta kdesi v prírode. Či už ste na kempovanie v lese alebo rybačku pri jazere ďaleko od civilizácie, s SUV sa vám výrazne rozšíria možnosti. Vyššia hmotnosť, svetlá výška a pohon 4×4 je taktiež veľkou výhodou pri snehových kalamitách.
Priestor pre inovácieAko už bolo spomenuté pri dizajne, modely SUV majú veľký potenciál pre rôzne inovácie. Či sa jedná o technické komponenty motorov, riadenia a podvozkov, interiéru a komfortu alebo bezpečnostných prvkov. Ako každý konkurenčný boj v tejto spotrebnej dobe, aj tento vedie automobilky k neustálemu napredovaniu a tiež bitke o zákazníka. To sa napokon prejavuje na stále vybavenejších vozidlách za stále dostupnejšie ceny.
NevýhodyKaždé pre má aj svoje proti, preto aj vozidlá kategórie SUV disponujú rôznymi nevýhodami. Tou prvou je vyššia obstarávacia cena, čo je na základe spomínaných výhod logické. S tým bývajú ale spojené aj vyššie servisné náklady v prípade poruchy alebo poškodenia. Väčšia hmotnosť a k tomu potrebný dodatočný výkon je dôvodom vyššej spotreby pohonných hmôt. Mnohým tiež nevyhovujú jazdné vlastnosti. Kvôli vyššie položenej karosérii vnikajú v zákrutách väčšie náklony. To výrobcovia kompenzujú tuhším podvozkom, ktorý ale môže uberať na celkovom komforte jazdy. Výška karosérie výrazne ovplyvňuje tiež aerodynamiku vozidla, vďaka čomu môže pri vyššej rýchlosti prenikať do kabíny okolitý hluk. No a v poslednom rade parkovanie. To je záležitosť, na ktorú si treba proste len nejaký čas zvykať, ale nie je to nič tak závažné, že by vás to malo od kúpy vysnívaného SUV odradiť.

Pozri si náš e-shop:

Foto obrazy

Fotoobraz Ken Block 43

Zanechaj nám svoj e-mail a buď vždy informovaný o aktuálnych novinkách: