Novinky

ceramich / Michaela Koprdová

Tvorí vždy to, čo by sama používala a čo jej najviac robí radosť

Dátum: 22.01.2024

Autor: Martin Brix

Jedenásť rokov chodila na výtvarnú na ZUŠke. Neskôr sa k výtvarnej pridal keramický kurz. Miška si už na základnej škole určovala obľúbený deň v týždni. Ten „top“ bol vždy vtedy, keď bola hodina výtvarnej výchovy alebo keramický kurz. Hodiny strávené na výtvarných a keramických krúžkoch boli silným základom v ďalšom Miškinom smerovaní.

Michaela Koprdová skončila bakalárske štúdium na Katedre úžitkového umenia na Vysokej škole výtvarných umení v ateliéri Keramiky. Počas školy stážovala aj v ateliéri textilného dizajnu. Po menšej prestávke a popri výchove jej detí dokončila magisterské štúdium na katedre Fotografie a nových médií. 

Katedru úžitkového umenia ukončila bakalárskym projektom Home green home. Zámerom tejto práce bolo priniesť kúsok zelene priamo domov – bližšie k ľuďom, z exteriéru do interiéru. Michaela vytvorila kolekciu nádob a váz na rôzne izbové rastliny. Pri vytváraní nádob jej išlo nielen o prenesenie zelene do prostredia interiéru, ale aj o akýsi hlbší vzájomný vzťah nádoby a rastliny, v ktorej bude žiť svoj život aj naďalej, po presťahovaní. Vymyslela si vlastnú technológiu, kde pri odlievaní porcelánu do sadrových foriem primiešava zeminu/pôdu, ktorá vytvára po výpale zaujímavý reliéf hrudiek pôdy vo vnútri výrobkov a iný dekor zas zvonku. Pri správnej teplote sa vytavuje a kúsky pôdy sa správajú ako glazúra. Vzniká tak akási symbióza medzi rastlinou a samotnou porcelánovou nádobou s kúskami pôdy.

V letnom semestri prvého ročníka magisterského štúdia na Katedre fotografie a nových médií v ateliéri ALF Ateliér Laboratórium fotografie pod vedením prof. Ľuba Stacha a za asistencie Mgr. art Lenky Lukačovičovej, ArtD. sa Michaela venovala téme rodiny v čase COVIDu. Michaela v projekte Pod jednou strechou zachytáva a dokumentuje život v jej rodine počas pandémie. Následne vytvorený materiál spracovala do knihy, ktorá bola prezentovaná na OFF Festivale v KC Dunaj v Bratislave. Samotná kniha pôsobí ako objekt.

„Život pod jednou strechou je pre mňa … o učení sa byť stále spolu, … o vzájomných kompromisoch, … o vytváraní si režimu , … o plači, výbuchoch a hádzaní sa o zem, … o neustálom upratovaní, … o radosti zo spoločného času , … o dojímavých momentoch s naším synom, … o nervozite, … o učení sa byť lepšou, … o kreativite a hre, … o jeho prvých vetách a zábavných komentároch, … o smiechu, … o školských povinnostiach a nestíhajúcich deadlinoch, … o stereotype, … o výraznejšom komunikovaní na sociálnych sieťach, … o užívaní si nášho nového bývania, … o učení sa trpezlivosti, … o tvorení, … o pokreslených stenách, vyliatych pohároch, rozbitých predmetoch, …o hneve, … o pokoji a stíšení sa, … o únave a vyčerpanosti, … o nákupoch potravín a stálom varení, … o prekonávaní samej seba. Ale predovšetkým … o vďačnosti mať takúto rodinu, … o vďačnosti mať milujúceho a starostlivého muža, … o vďačnosti  byť mamou nášho syna. Ďakujem za to!“

V magisterskej práci sa venovala podobnej téme ako v prvom ročníku na Katedre fotografie a nových médií. Tému si prispôsobila k svojmu obrazu a zamerala sa na ženy – matky v umení. V tom období mala Miška už malé bábo a fascinovalo ju zhovárať sa a fotiť umelkyne, ktoré sa stali matkami. V rámci projektu vznikli tri knihy, v ktorých sa prepájajú fotografie s osobnými príbehmi a zdieľaním. Michaele sa táto téma stala srdcu blízkou, keďže ju veľmi zaujímalo ako sa dá zvládať tvorba s výchovou detí.

Michaela svoju tvorbu (keramickú a j fotografickú) stíhla prezentovať na skupinových výstavách v Galérii dizajnu SATELIT (Bratislava, 2014), na Bratislavskom Design Week a pražskom Designbloku (2017), v Galérii Art Design Project (Bratislava, 2018), na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Belehrade (2018), v The Vytautas Kasiulis Art Museum vo Vilniuse (2019), na Festivale OFF (Bratislava, 2020), v piešťanskom Dom Umenia (2020) a naposledy aj v bratislavskom Pistoriho paláci (2023). Vo fotografickom projekte Línie a farby Domu Umenia sa snažila pomocou fotografií premietaných na objekty/steny prepojiť a ukázať rôznorodosť tejto monumentálnej stavby a architektúry. Fotografie, ktoré boli premietané boli z exteriéru, kde sa Michaela zamerala hlavne na charakteristické prvky Domu Umenia ako napr. veľkosť objektov ako aj čistota línií a zároveň tvrdosť materiálu. Následne tieto fotografie premietala do interiéru a výsledný obraz znova fotografovala. Vytvárala akýsi ďalší imaginárny priestor v priestore. Prepojila podobné prvky, ale aj celkom odlišné. Hľadala akúsi symbiózu medzi monumentalitou a jemnosťou.

Dnes sa Michaela venuje hlavne svojej vlastnej značke keramiky ceramich a kreatívnemu ateliéru TVOR.BA.

Vo svojej autorskej tvorbe pod značkou ceramich Michaela rada navrhuje funkčné a jednoduché tvary, ktoré pôsobia nadčasovo. Ich farebnosť obmieňa farebnými pigmentami alebo necháva vyniknúť farbu príznačnú pre konkrétny druh keramiky, často v kombinácii so zlatom. Tvorba ceramich vychádza v prvom rade z Michaely, čo prezrádza už samotný názov značky a prepojenie keramiky s jej osobnosťou. Tvorí vždy to, čo by sama nosila alebo používala, a čo jej najviac robí radosť. Túto radosť chce prostredníctvom svojich výrobkov odovzdať ďalej ľuďom a tešiť sa z dobrého, poctivého lokálneho remesla a dizajnu spolu s nimi. V portfóliu ceramich nájdete napríklad úžitkovú keramiku ako šálky, misky, vázy, kávové servisy, šperkovnice či tienidlo na lampy alebo aj módne doplnky, a to konkrétne keramické alebo mosadzné náušnice.

Miška spolu s Luckou stoja za kreatívnym miestom Ateliéru TVOR.BA, ktorý prináša umelecké workshopy v príjemnom prostredí v centre Bratislavy. Miška a Lucka sú v prvom rade veľmi dobré kamarátky už od strednej školy. Milujú umenie, estetično, remeslá, tvorenie a ľudí. Vyštudovali spolu Vysokú školu výtvarných umení a po nejakom čase po škole si pomaličky začali tvoriť spoločný sen. Mať priestor, kde sa budú stretávať dobrí ľudia, tvoriť, učiť sa rôznym remeslám, umeleckým technikám, kde si oddýchnu, načerpajú silu, stretnú kamošov ale aj nových ľudí, pokecajú pri dobrej hudbe, káve, jedle. Miesto, kde sa navzájom obohacuje, učí a vytvára niečo krásne. Príďte do ich ateliéru načerpať inšpiráciu, oddýchnuť si a vytvoriť si jedinečný kúsok umenia na workshopoch ako napríklad workshop grafiky, workshop výroby vencov, workshop textilnej tlače alebo workshop keramiky.

ATELIÉR TVOR.BA (Michaela Koprdová a Lucia Seppová)

Okrem klasických workshopov plánujú v ateliéry TVOR.BA viac spolupracovať s inými umelcami, ktorí môžu prísť a zrealizovať si svoj vlastný umelecký workshop. V roku 2023 mali prvú spoluprácu s textilnou dizajnérkou Alexandrou Opoldusovou a festivalom Pohoda. Účastníci workshopu na základe jej strihu šili upcyklované ľadvinky z Pohoda bannerov. Workshop mal taký úspech, že ho museli opakovať. Michaela spolu s kolegyňou Luciou týmto vyzývajú aj iných umelcov a umelkyne, aby si v ich ateliéry niečo podobné zorganizovali. Ateliér TVOR.BA sa nachádza na ulici Cukrová 12, v centre Bratislavy (cca 2min. od Medickej záhrady). Ateliér je v tichom prostredí vnútrobloku, na prízemí s bezbariérovým prístupom.

Okrem svojej rodiny a najbližších, ktorí sú pre Michaelu veľkou energiou a inšpiráciou aj v tvorbe, miluje ešte dve veci. Spomínanú keramiku a fotografiu. Keramiku, ktorá v sebe ukrýva príbeh náročnej a zároveň ušľachtilej poctivej práce a fotografiu, v ktorej vie zachytiť nevšedný detail a okolitú atmosféru. Má rada jednoduchosť, čistotu, funkčnosť a udržateľnosť, čo vidieť aj v jej vlastnej tvorbe. Okrem iného tiež tvorí úžitkové veci z keramiky a porcelánu a občas sa venuje aj maľbe, pri ktorej si vie dobre oddýchnuť od technologických postupov a dáva jej to väčšiu slobodu. Maľbu si v obklopení prírody užíva najviac sama so sebou. Vtedy sa cíti byť šťastná a slobodná.

Michaela je veľmi pracovitá a praktická. Je to hĺbavá, láskavá duša, ktorá vie človeka vypočuť, upokojiť a v neposlednom rade vytvoriť príjemné prostredie, takže sa pri nej vždy cítite ako doma. Je vytrvalá a odhodlaná plniť si svoje sny.



Galéria