Novinky

Biela Laba / Katarína Jakubčinová

Spojenie hravosti a prírodných krás do prepracovaných keramických šperkov

Dátum: 24.07.2023

Autor: Martin Brix

Kreatívne dieťa, ktoré vždy chcelo tvoriť alebo niečo vyrábať. Jej detstvo bolo spojené s hrou s blatom u krstnej na záhrade. Možno až tam siahajú korene Kataríninej práce s hlinou. Tiež ju vždy bavilo, keď doma presádzali kvety, alebo sa na záhrade sadilo. Kontakt so zemou ako materiálom jej bol už od malička veľmi príjemný. Keď mala 16 rokov, tak sa s kamarátkou prihlásila na kurz keramiky do CVČ na Štefánikovej ulici v Bratislave. Láska k tvorbe a ku keramike jej ostala aj počas vysokoškolského štúdia, ktoré síce nesúviselo s umeleckou tvorbou, no s kolegyňami v kancelárii spoločne objavovali, čo všetko sa dá robiť lepšie s prihliadaním na životné prostredie. Katarína študovala biológiu a ekológiu na PriFUK (Katedra ekológie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave), ale už počas štúdia absolvovala rôzne kurzy a workshopy keramiky a založila si vlastnú keramickú dielňu a značku s názvom Biela Laba, ktorú k názvu inšpiroval adoptovaný psík s príznačnou bielou labkou. Dnes je Katarína „full time“ keramikárka.

Bratislavská rodáčka Katarína Jakubčinová patrí k mladej generácii výrobcov, ktorí sa, inšpirovaní tradičnou výrobou, materiálmi a prostredím, posúvajú v tvorbe ďalej. Prináša nové tvary, dekory a pod značkou Biela Laba tvorí keramické šperky, ale aj úžitkové predmety. Svoju tvorbu zatiaľ sústreďuje na výrobu menších úžitkových predmetov. Najradšej vyrába šálky a misky, ktoré majú u zákazníkov zatiaľ najlepšie ohlasy. Hlavným šperkom je brošňa a náušnice sú už len jednoduchým doplnkom. Spoločne tvoria minimalisticky zladený celok. Celá tvorba je charakteristická jednoduchosťou v dizajne, sviežosťou a jemnou farebnosťou. Inšpiráciou pri vytváraní dizajnov sú zvieratá, rastliny, príroda a krása ženy.

Katku to vždy ťahalo k tvorbe úžitkovej keramiky a po absolvovaní ročného kurzu hrnčiarstva v ÚĽUV (2019) získala základné vedomosti o točení na hrnčiarskom kruhu. Chvíľu jej trvalo, kým si zadovážila ten svoj vlastný, takže s točením u nej v ateliéri to naplno začala až v apríli v roku 2020. S ÚĽUV-om spolupracuje od roku 2019, kedy predložila svoje brošne výtvarnej komisii ÚĽUV-u. V jej kolekcii V lese pre ústredie nájdeme dudka, krkavca či jazveca. Okrem brošní predstavila komisii aj časť kolekcie V kruhu, kde sa objavujú prírodné motívy.

V ponuke Bielej Laby nájdeme aj kolekcia ako napríklad kolekciu keramiky Dom, či kolekcia keramických brošní Výhľady.

V kolekcii Dom je každý kúsok keramiky zdobený jemnou rytinou domu v rôznych prostrediach. Táto kolekcia je inšpirovaná Katkiným snívaním o bývaní v dome. Či už by to bol Dom na kopci, Dom pri jazere alebo Dom v lese, no kľudne aj Dom pri potoku. Katka si v tejto kolekcii predstavila aj aké asi stromy by boli na jeho záhrade. Možno by takáto záhrada mala krásnu červenú slnečnú bráničku a Dom s jabloňou alebo Dom so slivkovým sadom a možno Dom s tujami. V kolekcií Dom nájdete misky, šálky s uškami aj bez nich, podšálky, ako aj sady viacerých kúskov.

Kolekcia keramických brošní Výhľady zobrazuje autorskú maľbu rôznych výhľadov, ktoré Katarína obdivuje na výletoch v prírode. Výhľad na les, keď sa pomaly blíži do lesa a vidí ešte len zopár prvých stromov. Výhľad na jablkový sad, keď kráča dedinou. Výhľad na vlčie maky, keď prechádza cez lúku. Výhľad z bicykla, keď v rýchlosti míňa tri slivky. Výhľad na túre, keď ďalekohľadom pozerá na šípkové kríky. Výhľad z kopca na kopec, keď počúva ozvenu volania.

Pre Katarínu je príroda a jej pozorovanie najväčšou inšpiráciou. Inšpirujú ju momenty strávené v prírode, prechádzky so psami, leto na chalupe. Aj Bratislava vie byť pre Katarínu veľmi pestrá a tiež inšpiratívna. Posedenie pri Dunaji, zanecháva veľa podnetov, ktoré potom pracujú v Kataríninej hlave a pretavia sa do hliny. Myslí si však, že inšpirácia je úplne všade, napríklad aj v stretnutiach s ľuďmi a v ich príbehoch, alebo ju dokážu inšpirovať aj sny, túžby a emócie.

Pri navrhovaní úžitkových predmetov a navrhovaní šperkov sa tieto dva procesy výrazne odlišujú. Pri šperkoch je to o dôkladnej príprave dizajnov a tvarov. Následne skúšanie prototypov, až kým nie je Katarína s výsledkom úplne spokojná. Pri úžitkovej keramike si väčšinou kreslí len úplný základ myšlienky kolekcie a finalizuje motívy až vtedy, keď drží vytočený hrnček, kvetináč, alebo misku. Napríklad pri kolekcii „V kruhu“ mala len prvotnú myšlienku, v ktorej chcela dať rastlinné motívy do hliny. To, že aké rastliny to budú, v prvom kole nemala vôbec naskicované. Až priamo na výrobkoch vznikla púpava a ďatelina. Keď chcela motívy rozšíriť, tak si už spravila skice rebríčka a nezábudky. Tvorba šperkov má u Kataríny dosť jasné pravidlá a postup, ale pri úžitkovej keramike je to viac o spontánnosti.

Dnes za Bielou Labou stojí Katka, ku  ktorej sa pridala Linda. Predtým síce neboli blízke kamošky, no veľa sa spoznávali a jedna od druhej učili. Až sa z nich napokon veľmi dobré kamarátky stali.  Linda sa pri Katke učí byť spontánna a Katka používať diár. Časom sa medzi nimi vybudovala dôvera, veľa spolu komunikujú, smejú sa, vedia sa pochopiť a zdieľať. Ideálny tandem.

Kolekcia úžitkových originálov z kameniny dostala názov Zore, ktoré pomenúva jasné osvetlenie horizontu nielen pred východom slnka, ale aj pred jeho západom. Ide o prvú spoločnú kolekciu s Lindou, ktorá je inšpirovaná pozorovaním prírodných javov na oblohe. Letmých „dychberúcich“ momentov, ktoré nás nútia zastaviť sa a vnímať jedinečnosť danej chvíle. Tak ako tieto javy, tak aj jednotlivé kúsky z kolekcie sú originálne, zároveň doplnené o detail preletu husí počas ich migrácie.

Do portfólia Bielej Laby patria aj spolupráce. Jednou z nich je aj spolupráca s prírodnou dekoratívnou ručne vyrábanou kozmetikou Fraela. Ručne odlievaná sójová sviečka White Tea v nádhernej nádobke z kameniny, ktorá bola vyrobená keramikárkou Katkou a dekorovaná Lindou. Pri dekorovaní využili moment náhody a vytvorili abstraktné svety plné farieb. Chceli priniesť svieži vzor, ktorý by evokoval jar, prebúdzanie a príval energie. Dizajn každej nádobky je jedinečný originál. Kameninovú nádobku viete neskôr používať ako unikátnu šálku.

Katka sa veľmi tešila aj so spolupráce s greenfluencerkou Natáliou Pažickou, ktorej vyrábala brošne v tvare zemegúľ. Natália ich pomenovala Mamaguľa a časť sumy išla na jej občianske združenie, ktoré zbiera peniaze na striedačku – jeden mesiac pre ľudí, ďalší pre zvieratá v núdzi.

Chcete si vyrobiť čokoľvek čo Vám chýba v domácnosti, obohatiť sa novými skúsenosťami a nájsť pokoj pri hrudke hliny? Pod vedením Katky si dokážete vyrobiť šálku, tanier, kvetináč, vázu či dokonca aj maselničku. Množstvo materiálu a počet výrobkov nie je nijak limitované. Kurz keramiky, ktorý vedie Katka vo svojom ateliéry, sa skladá z prvej „trojhodinovky“, kde sa venuje výrobe z hliny a v druhej „trojhodinovke“ sa výrobky maľujú a glazujú. Potrebná je účasť na oboch trojhodinových lekciách aby ste úspešne a zmysluplne absolvovali kurz. Na kurze sa naučíte niekoľko základných techník modelovania z hliny a dekorovanie výrobkov podglazúrnymi farbami a glazúrami. Spoznáte tak celý proces výroby keramiky a domov si odnesiete plnohodnotné výrobky vhodné na každodenné používanie. Ďalším individuálnym kurzom je Kurz točenia na kruhu. Na prvom stretnutí Vám Katarína ukáže celý proces točenia na kruhu od správneho vymiešania hliny až po zrezanie výrobku z kruhu.

Ateliér a kurzy (skupinové kurzy modelovania a aj individuálne kurzy točenia na kruhu) (foto Lucca Brusnická | @luccabrusnicaphoto)

Práca s hlinou v Kataríne podnecuje zvedavosť a chuť experimentovať. Existuje toľko druhov hlín, glazúr a podglazúrnych farieb, že celý život bude môcť túto techniku objavovať a rozvíjať.



Galéria