Novinky

Debbie & Vilma / Mária a Viktor Mészárosovci

Slow fashion pre štvornohých miláčikov

Dátum: 03.10.2022

Autor: Martin Brix

Venčenie za poplatok, „raw“ strava, či „slow fashion“. Dnešní dvadsiatnici a tridsiatnici doprajú svojim psom to najlepšie. Veď nie je to tak dávno, čo v médiách prebehli správy o tom, že istá americká firma sa chystá predávať náramok na psí chvost, ktorý je schopný majiteľovi psa zasielať na mobil správy o tom, akú náladu má ich miláčik. Svojím spôsobom je to dôkaz toho, ako výrazne sa v posledných rokoch mení vzťah človeka k jeho „najlepšiemu priateľovi“. Mladí ľudia, ktorí vyrastali na moderných technológiách a sú menej než predchádzajúce generácie ochotní kopírovať štýl života svojich rodičov. Čo sa týka aj starostlivosti o psov. Sú zvyknutí vyhľadávať si informácie a chcieť pre seba len to najlepšie. Prečo by nemali to isté chcieť aj pre svojich miláčikov?

Mária pracovala vo finančnom sektore v bežnom korporáte, odkiaľ odišla kvôli vlastnému podnikaniu. Dala výpoveď, aby si mohli splniť svoj sen. Doslova teplú stoličku vymenila za neistotu ale „riskla to“, lebo vlastnému projektu verila. Mária je milovníčkou zvierat a najmä psov. Už odmalička bolo jej snom mať psa, ideálne aj niekoľko naraz. Ale keďže bývala z rodičmi nebolo to až také jednoduché. Viktor už viac ako 12 rokov podniká v gastronómii vo viacerých projektoch, no najviac času venuje svojej srdcovke Cafe Štefánik v Ivanke pri Dunaji.

Všetko sa to začalo niekedy v roku 2019, keď sa Mária a Viktor vracali z lyžovačky. Po ceste navštívili útulok v Ružomberku OZ CNZ, kde zbadali „malú hnedú guličku“. Stačil jeden pohľad na hnedé huňaté klbko s dlhými nohami a neuveriteľnými hnedými očami, ktorú v útulku volali “Čokoládka a Debbie”. Bola to krásna fenka, ktorá Máriu a Viktora nespustila z oči. Pravdepodobne ako nechcený darček sa ocitla na ulici práve na Vianoce. A tak po lyžovačke k Mészárosovcom do rodiny pribudla Debbie. Po čas sa rozhodli Debuške zaobstarať kamarátku, aby nebola sama a aby im bolo veselšie. O čosi neskôr si k nej vzali sučku Vilmu. Malú fenku si Mária vyhliadla na facebookovskej stránke Útulku Levice OZ Šťastný domov, ktorú sa podarilo zachrániť z rómskej osady. Od prvého oňuchania z nich boli najlepšie kamošky. A takto to celé začalo. Keďže Mária s Viktorom vedeli, že Debbie a Vilma nemali ľahký štart do ich štvornohého života, chceli im dať maximum, vo všetkých možných formách. Aj psíky z útulku majú nárok na druhú šancu a šťastný kvalitný život. Aj vďaka novým členkám domácnosti si uvedomili, že môžu pomôcť aj iným „útulkáčom“. A tak prišiel ušľachtilý nápad.

Od roku 2021 sa začali pohrávať s myšlienkou vytvorenia vlastnej značky pre psov, ktorá by sa odlíšila, od všetkých ostatných produktov na trhu, robila radosť nielen havkáčom, ale aj ich majiteľom, ktorí majú radi dizajn. Manželia Mária a Viktor Mészárosovci vytvorili jedinečný slovenský koncept s názvom Debbie a Vilma, ktorý má pomôcť aj psom z ulice.

Debbie & Vilma funguje najmä vďaka rodinnej spolupráci. Mária presvedčila svoju mamu, ktorá je dlhoročná krajčírka, aby jej pomohla so šitím a výrobou produktov. Svokra Eva zabezpečila priestory na výrobu. Nakúpili potrebnú techniku, našli vhodných dodávateľov, vytvorili prvé strihy a návrhy.

Manželia Mészárosovci si zvolili cestu ručnej výroby. Zariadili si vlastnú dielňu, kde im celú výrobu pomohla rozbehnúť hlavne Máriina mamina Mária staršia. Všetky výrobky sú šité v dielni Debbie & Vilma a sú prepracované do najmenších detailov. Mária si doma vytvára nákresy ceruzkou. Skúša a skicuje, aj niekoľkokrát, až kým nie je s návrhom spokojná. Potom návrh ukáže mame a spoločne ho vyladia. Výroba obojku či vôdzky trvá približne deň až dva. Ušitie pelechov je však zhruba týždňová záležitosť. Každý typ pelechu dávajú testovať psom. Tie najobľúbenejšie nakoniec zaradia do výroby, avšak vždy len v obmedzenom počte. Látky, ktoré používajú na pelechy či oblečenie, sú výhradne od slovenských a českých dodávateľov. Kožu na šitie obojkov si nechávajú dovážať z Talianska, odkiaľ majú najlepšie skúsenosti, čo sa týka kvality.

Pôvodne začali s pelechmi, koženými obojkami, vôdzkami a oblečením, neskôr popridávali ďalšie produkty ako kožené kapsičky na exkrementy, ktoré si viete pripevniť na vôdzku, alebo aj na kľúče. Obľúbeným segmentom je výroba sezónneho oblečenia pre psy, ktoré šijú zo softshellovej látky, akú vo svete používajú renomované športové značky. Zaujímavé sú strihy a nápaditosť modelov. Na spoluprácu oslovili aj známe remeselné družstvo Slovenská ľudová majolika z Modry, ktoré funguje už krásnych 138 rokov. Po spoločných návrhoch vytvorili misky pre psy, ktoré poukazujú na tradičnosť a dizajn. Remeselná výroba je zložitý a dlhotrvajúci proces. Každá miska je ručne vytočená majstrom hrnčiarom na kruhu a niekoľkokrát vypálená v peci. Následne ju zdobia maľbou. Každý kus misky je tak jedinečné dielo, ručne vyrobené a maľované. V ich portfóliu nájdete aj prírodnú kozmetiku pre domácich miláčikov. Je bez parabénov, sulfátov a iných chemických látok. Produkty sú neškodné pre zvieraciu aj ľudskú pokožku. Dávajú si ich špeciálne namiešavať v Maďarsku, kde vyrábajú aj poprednú prírodnú kozmetiku pre novorodencov a deti. To najlepšie je, že hoci je ich kozmetika určená pre zvieratá, nie je na nich testovaná.

Napríklad obojky Debbie and Vilma sú navrhnuté v troch kolekciách a to Classic (pre milovníkov klasiky v 12 rôznych farebných prevedeniach), Art & Design (zameranú na umenie a prácu so štetcom) a do tretice prinášajú kolekciu Raw & Natural (orientovanú na zemité farby a surové prevedenie kože). No a nie je nič lepšie ako domov. K domovu patrí neodmysliteľne pohodlný, mäkučký a teplý peliešok, ktorý je zároveň dizajnovým prvkom v interiéri. Debbie & Vilma majú na výber viacero variantov pelechov, či už klasický okrúhly design, posteľové prevedenie, alebo úkryt v tvare bazénu. Ponuku neustále rozširujú a vymýšľame nové tvary, pre ešte väčšie pohodlie a komfort.

Opotrebovaný obojok alebo pelech tejto od Debbie & Vilmy môžu zákazníci odovzdať na predajni, čím automaticky získajú zľavu na kúpu nového. Tieto opotrebované produkty sa potom posielajú do rôznych útulkov po celom Slovensku, kde poslúžia psíkom, ktorí si domov ešte nestihli nájsť.

Hoci jedinečný butik otvorili v Ivanke pri Dunaji práve v čase lockdownu, v nepriaznivých ekonomických časoch na Slovensku, z neúspechu manželia Mészároszovci strach nemajú. Projektu veria a sú presvedčení, že si ho slovenský trh obľúbi. Preto sa svoju ponuku snažia neustále rozširovať a každý deň vymýšľať a tvoriť nové produkty, ktoré potešia nielen majiteľov, ale aj ich štvornohých miláčikov.



Galéria