Novinky

Eniac

S tabletom pod pazuchou a nealko pivom v ruke. Ani počítač. Ani človek.

Dátum: 18.04.2022

Autor: Martin Brix

Prvý počítač na svete – ENIAC (1946) mal dĺžku tridsať metrov, dokázal si zapamätať len dvadsať čísiel a spotreboval toľko energie, že by to stačilo na osvetlenie celej dediny. Dokázal však sčitovať, odčitovať, deliť, násobiť aj počítať druhé odmocniny, a človeka tak prvýkrát odbremenil od zdĺhavej manuálnej práce s číslami. Prvý elektronický počítač na svete oficiálne spustili do prevádzky pár mesiacov po skončení druhej svetovej vojny. A týmto by sme aj uzavreli históriu historicky prvého počítača a prešli k predstaveniu Eniaca – mladého slovenského autor komiksov a nie len ich.

Tomáš Cíger alias Arter Eniac alias Computerboy je ilustrátor, animátor, kreslič videohier, nadšenec komiksu a béčkových filmov. Sem-tam komponuje hudbu, sem-tam hrá ako DJ a sem-tam organizuje vlastné párty. „Sem-tam“ v tomto prípade znamená, že to aj tak robí dobre. Navyše vydáva komiksy, hudobné nosiče a trošku fušuje aj do divadla. Naozaj široké portfólio aktivít. Začnime teda od začiatku. Eniac sa narodil v Štúrove, vtedy ešte ako Tomáš Cíger. Žil a vyrastal v Kremnici a na Hornej Vsi pri Kremnici. Keď si ešte ako dvanásťročný vypožičal v kremnickej videopožičovni VHS-ku s animákom „Heavy Metal“, tak už vtedy bolo jasné, aká budúcnosť ho čaká. No medzi tým bolo potrebné absolvovať nejakú tú školu (a nie života). Súkromnú strednú odbornú školu technickú navštevoval v Žiari nad Hronom na odbore elektrotechniky. Počas štúdia šprtal do grafického dizajnu, do fotografie, do tvorby videohier a trošku do demoscény. Po skončení strednej školy začal študovať na Žilinskej univerzite v Žiline (a nie v Žiline) na Inštitúte Aurela Stodolu v Liptovskom Mikuláši, konkrétne na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií. Skončil bakalára, využil svoje technicko-informačné znalosti a budúcnosť si ho počkala.

Na začiatku to nebol komiks. Tomáš si postupne prešiel od grafického dizajnu cez fotografiu, kde robil fotoreporty napríklad pre český VICE. Jedného dňa sa objavilo akési „zjavenie“ v podobe francúzskeho komiksu v hlavnej úlohe s Moebiusom a spol.. Vtedy dostal „wow“ facku a uvedomil si, že toto je to, čo ho už v detstve bavilo. Eniac sa reálne začal venovať komiksu asi od roku 2015, kedy začal kresliť do kremnických novín strip „Emil z Kremnice“. Ten vychádza doteraz a navyše sa rozrástol so „Holuby z Kremnice“ a o turbo mega superhrdinu „Kremnický Super Krumpel“. 

Vystavoval v Kremnici, v Prievidzi, v Bratislave, v Košiciach ale aj v zahraničí. Za svoje najväčšie úspechy považuje vystavovanie v Gallery1988 Los Angeles ku 25. výročiu Magic: The Gathering, vystavovanie .GIF na festivale MediaLive v Boulder Museum of Contemporary Art v Colorade pod záštitou Shia LaBeoufa, obraz ‘Ready Player One’ pre filmového producenta Dan Faraha a pre spisovateľa Ernesta Cline, kreslenie nevydaného komiksu pre „Heavy Metal“, kreslenie pre Funko POP a finále v celosvetom výbere fanartov pre DC Fandome 2020. Aby toho nebolo dosť získal ocenenia ako Bratislava Game Jam za najlepší vizuálny zážitok, najlepšia detská kniha leta 2016 cena od BIBIANY a nominácia na „Zlatého gunára“ za karikatúru na Kremnických Gagoch.

Ako bude vyzerať Slovensko v cyberpunkovej budúcnosti? Dajú sa reflektovať cyberpunkové témy a estetika v slovenských reáliach? A ako do toho celého zapadajú folklórne kroje? Na toto nám odpovedá Eniacova séria NEOHALUSKY PUNK, jeden z dôležitých projektov jeho tvorby. Ďalším je indie komiks Dobrodružstvá Milana Rastislava Štefánika, ktorý vytvoril a nakreslil Eniac spolu s Frenkym Hříbalom a Tomášom Kriššákom. Štefánik má na bielom tričku veľké žlté Š v červenom trojuholníku a Masaryka vyzerá ako Batmana. Prvá polovica komisku – Štefánikova mladosť, kariéra, Tahity a prvá svetová vojna, je vytvorená práve Eniacom. K Štefánikovi pristupuje ako k uveriteľnejšiemu Supermanovi. Enicove okienka sú hravé, plné skrytých vtipov a narážok, jeho štýl je akčný, bazíruje na hranici karikatúry, no napriek tomu prináša všetky potrebné informácie bez zveličovania. Keď príde na vojnu, zo stránok sa vytráca farba, no i ďalej si zachovávajú veselý charakter.

Život odohrávajúci sa po polnoci hrá hlavnú úlohu aj v projekte Nightcall. Tomáš našiel spriaznenú dušu v Jurajovi Vinšovi, ktorý hudobné podujatia a párty organizuje už niekoľko rokov. Obaja chceli, aby si ľudia z tanečnej noci mohli odniesť aj iný typ zážitku. Tak sa zrodil koncept akcie Nightcall. Okrem rozhýbania hudobnou produkciou ponúka návštevníkom aj hranie retro počítačových hier a limitovaný komiks, ktorý vychádza špeciálne pri príležitosti párty a dá sa zohnať len tam. Tomáš má na starosti výtvarné spracovanie komiksu, Juraj písanie príbehov a akčnú trojku uzatvára Synth Mage, ktorá sa stará o celkový vizuál párty. Už na prvú párty prišlo vyše sto ľudí a pri druhom vydaní Nightcallu už bol klub celkom plný. Určite aj preto, že akciu ozvláštnili svojím konceptom. V spolupráci s chalanmi z Arcade Watch párty rozbeholi turnaj v starých počítačových hrách. Ďalší nápad bol postaviť program na trojici fiktívnych dídžejov, ktorý potom rozvinuli do idey sprievodného komiksu. Hrdinovia Daniel Jackson, Synth Mage a Computerboy sa v ňom túlajú špinavou a ošarpanou Bratislavou a zápletkou je tajomný telefonát od účastníka pod menom Nightcall. Prvé číslo sa na mieste okamžite rozpredalo, po akcii sa hlásilo množstvo ďalších záujemcov, ktorí sa o novom titule dozvedeli.

Computerboy ovplyvnení francúzskou elektronikou a komiksom, prepadol hudobnému štýlu synthwave. V zásade ide o produkciu, tvorenú na súčasných technológiách tak, aby znela ako pred tridsiatimi rokmi. Ide o hudbu inšpirovanú soundtrackami filmov z osemdesiatych rokov, zvukmi počítačových hier, a to celé je zabalené do tvrdej elektroniky či metalu. Existujú aj jemnejšie subžánre, inšpirované „výťahovou“ elektronikou a smooth džezom z reklám.

Keď si to zhrnime. V súčasnej dobe pracuje Eniac ako tvorca komiksov, karikaturista a ilustrátor v Nightcall štúdiu. Rozbieha vlastné komiksové štúdio NC – Nightcall comics a popri tom pracuje na videohre „HEAVY“, produkuje hudbu ako Computerboy, spoluorganizuje synthwave party Nightcall a spolupodiela sa na festivale Amplión – Nový kabaret a pouličné umenie. Prispieva karikatúrami do Hospodárskych novín, nepretržite od roku 2015 kreslí komiksový strip „Emil z Kremnice“ do kremnických novín a komiks „Mega Liga Vysávačská“ do časopisu Bublina o tíme detí, ktoré cestujú vesmírom a bojujú proti najväčšiemu a najstrašnejšiemu zloduchovi Monetrizátorovi. Stretávajú postavičky ako Pavúk Anna, K.V.R.P. – Kyber Vysávašský Rytierský Pankáč, Vanda Zloba, Kapitán Vysávač a mnohé ďalšie.



Galéria