Novinky

U Jewelry Brand / Tatiana Illarionová

Pre tých, ktorý sa páči menej, no s hlbokým významom

Dátum: 28.08.2023

Autor: Martin Brix

Už od detstva, skoro ako každé dieťa, aj Tanya veľmi rada tvorila vlastnými rukami. Najviac si však užívala prácu s malými detailmi. Čím menšie tieto detaily boli, tým viac ju to bavilo. Vytvárala šperky z kvetov a mäkkých vnútorných častí stoniek trávy, ktoré navliekala na niť. Niekedy to boli zase miniatúrne svety pre super malé bábiky. Tatianina mama sa jej vždy pýtala, prečo to nemôže byť väčšie? Ale pre Tanyu väčšie znamenalo jednoduchšie a bezvýznamnejšie. Po detskej „zábave“ nasledovala škola a s ňou spojené aj veľa kreslenia na špeciálnej umeleckej škole. Štúdium zavŕšila titulom z Akadémie architektúry, kde sa zaoberala akademickým kreslením, sochárstvom a históriou umenia, čo vo všeobecnosti veľmi ovplyvnilo Tatianin vkus. Tanya pracovala ako architektka len krátke tri mesiace, než ju život zavial iným smerom. Napokon sa vrátila k svojmu detstvu – k tvoreniu vlastnými rukami.

Tanya alebo Tatiana Illarionová (Татьяна Илларионова) je vyštudovaná architektka, ale dnes sa venujem dizajnu šperkov. Je tiež hlavnou redaktorkou slovenského turistického magazínu Hikemates (magazín písaný s batohom na pleciach) a kedysi to bol hlavnou redaktorkou ruskej verzie svetoznámeho magazínu Kinfolk (nezávislý časopis o pomalom životnom štýle). Vo všeobecnosti sa dá povedať, že je multifunkčná osoba s veľkým záujmom o rôzne veci a jednou z nich sú šperky.

Na Slovensko sa nepresťahovala kvôli šperkom. Tatiana dlho hľadala svoje miesta na tomto svete. Narodila som sa v Uzbekistane, ešte v dobe Sovietskeho zväzu, konkrétne v podhorí Tien Šan. Keď sa Sovietsky zväz rozpadol, jej rodina bola nútená sa presťahovať do Ruska. To bolo pre Tatianu veľmi náročné obdobie, pretože tam, kam sa presťahovali, tam sa cítila cudzia. Ba dokonca ako „biela vrana“. Vôbec sa jej nepáčila klíma – horúčava a step. Na mieste kde žila neboli lesy ani hory, čo Tatiane veľmi chýbalo. Celý svoj život ju to ťahalo bližšie k horám, k prírode, ktoré robia Tatianu šťastnou. Napriek tomu, že je ruskej národnosti, je aj na jednu štvrtinu Ukrajinka (Tatianina babička z otcovej strany je Ukrajinka z oblasti Kyjeva). Nikdy sa necítila ako „doma“ ani v Uzbekistane, ani v Rusku do ktorého sa odsťahovala. A tak si už zvykla na status „cudzia“. V určitom momente pochopila, že je dôležitejšie nájsť miesto, kde by sa jej páčilo žiť.

Natalia Skljárova, Tatiana Illarionova a Ilja Drjamov z Rostova nad Donom sa venovali projektom v rôznych tvorivých sférach, no spojilo ich práve šperkárstvo. Všetko sa to začalo, keď Natália dostala chuť urobiť niekoľko šperkov pre seba, pretože nemohla nájsť nič, čo by sa jej páčilo. Buď jej nevyhovovala cena, alebo sa jej páčili zahraničné značky, ktoré nemali doručenie do Ruska – napríklad austrálske značky. Jej manžel Ilja mal známeho s prístupom do šperkárskej dielne. Začala tam chodiť po práci, čo bolo skôr akýmsi koníčkom. Nakoniec sa jej začalo páčiť vyrábať šperky. A páčilo sa jej tiež navrhovať. K Natálii sa pridala jej spolužiačka Tatiana a v roku 2017 vznikol projekt U Jewelry Brand. Pomerne skoro po založení a prvých úspechoch značky sa Tatiana so svojím manželom presťahovali na Slovensko. To rozdelilo zóny vplyvu. Na ruskom trhu začali rozvíjať značku Natália a Ilja, zatiaľ čo Tatiana sa venuje trhom v Európe. Strategické rozhodnutia pre U Jewelry Brand rieši spoločne na diaľku.

U ako Union. U Jewelry Brand je mladá značka šperkov vytvorená dvoma rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi – Natáliou a Tatianou, ktoré zdieľajú svoje názory na estetiku moderných šperkov. Nápady minimalizmu a architektonickej vízie foriem sa odrážajú v štýle značky. Snažia sa stelesniť ich chápanie krásy a harmónie proporcií v ušľachtilých materiáloch – striebro, prírodné perly, acháty. Všetky modely sú vyvinuté podľa jednotlivých náčrtov a sú ručne vyrábané v Rusku. Keďže Tatiana založila značku s jej najlepšou kamarátkou, s ktorou sa spoznali na Akadémii Architektúry, obe majú architektonické vzdelanie a preto je U Jewelry Brand vo veľkej miere inšpirovaná ich obľúbenými architektmi. Obe milujú Ricarda Bofilla, Miesa van der Rohe, Alvara Aalto a ich línie a formy prenášajú a reinterpretujú v ich šperkoch.

Síce boli predchádzajúce kolekcie inšpirované architektúrou, dnes to ťahá Tatianu úplne iným smerom. A to k jej slovanským koreňom, k reinterpretácii tradícií a ornamentov. Tradícia je niečo, o čo by sa chcela oprieť, pretože je človekom, ktorý opustil svoje rodné miesto, no zároveň dúfa, že ho našla na Slovensku. A preto veľmi túži nájsť svoju identitu v hlbších vrstvách svojej histórie a vyjadriť to materiálne.

Predchádzajúce kolekcie boli vyrobené zo striebra, z prírodného čierneho achátu a perličiek. V súčasnosti to Tatianu ťahá k zlatu, k textilu a koži. V Tatianinom portfóliu sú rôzne typy šperkov. Cieľovou skupinou sú ženy so špecifickým vkusom, bez ohľadu na vek, od najmladších po najstaršie. U Jewelry Brand sú kolekcie, nevyrábajú šperky na objednávku.

Proces tvorby šperku začína prvým náčrtom. Na začiatku sa vytvorí niekoľko variantov a potom sa vyberie ten najlepší. Nasleduje vytvorenie technického nákresu, akýsi 3D model výrobku. Tento nákres sa pošle do výroby, kde niekedy urobia úpravy: upresnia to, čo nemôžu vyrobiť. Potom sa vytvorí testovací kus, potom sa zistí váha výrobku a náklady na jeho výrobu. Keď je výrobok schválený, objedná sa séria podľa požiadaviek a možností štúdia U Jewelry Brand.

Tatiana má niekoľko obľúbených modelov náušníc, ktoré sama vymyslela v určitom období jej života, ktoré bolo pre ňu dôležité. Preto by upozornila na náušnice s čiernym achátom. Pre Tatianu je úspechom, keď sa to, čo si vymyslí, ľuďom páči, keď si šperk kúpia a keď ho nosia. Preto boli ich prvé predaje pocitom vnútorného nadšenia a úspechu.

Navrhovanie šperkov je pre Tatianu stále obľúbeným koníčkom, cez ktorý otvára svoje vnútro. Teraz sa blíži k novej etape života, ktorá sa pravdepodobne prejaví úplne inak, ako to, čo bolo doteraz. Tatianu to ťahá k tradícii a myslí, že nové kolekcie budú, tak či onak spojené s reinterpretáciou jej vzťahu k domovu.



Galéria