Novinky

Martin Malina

Experimentovanie a hľadanie prepojenia medzi tradičnými tlačiarenskými technikami a digitálnymi možnosťami

Dátum: 12.07.2021

Autor: Martin Brix

Po strednej škole, dnes Škole umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave, sa rozhodol dať si od umenia pauzu a na čas vycestoval do Kanady. Neskôr zistil, že ho to opäť ťahá k umeniu a tak sa vrátil späť na Slovensko aby mohol začať pôsobiť v Ateliéri Perinbaba. Dnes je súčasťou ateliéru Das Schwarze Schwimmbad v Novej Cvernovke, v ktorom tvorí čerstvá vlna ľudí ponorených do grafiky, typografie a ilustrácie. Pracujú s technikami ako letterpress, sieťotlač a tradičné grafické techniky. Majka Sládečková (SATUREJKA), Martin Štefanovič (NOISTYPO), Michal Šumichrast a Martin Malina. A práve s posledným spomínaným sme hodili reč.

Martin Malina je grafický dizajnér venujúci sa počítačovej grafike, ilustrácií, animácií, tradičným grafickým technikám, vizuálnemu umeniu a sieťotlači. Rád však experimentuje s materiálom a v jeho tvorbe môžeme vidieť aj sololit. V jeho portfóliu nájdeme diela, ktoré robil na voľne umeleckej báze ale taktiež aj komorné veci. Výstupom jeho tvorby sú zväčša printy z linorytov, drevorytov, ale aj plagáty a tričká v prevedení sieťotlačiarenskou technikou.

Martin sa vo svojej tvorbe už dlhodobo zaoberá témou Labyrintu. Ten sa pre neho stal reflexiou na to, ako vnímame svoje životy a ako s nimi zaobchádzame. Každý z nás hľadá počas svojho života hodnoty ako: chcem byť šťastný, chcem mať peniaze, chcem mať dom, chcem mať rodinu, každý hľadá svoj cieľ. Ale cesta k nemu je labyrintom. Labyrintom, ktorý zostáva nevyriešený, pretože aj keď za niečím celý život ideme, stále je pred nami čosi nedosiahnuteľné. A tak si na sklonku života človek uvedomí, že nikdy nedospel do cieľa a všetko, čo našiel, mu bolo málo. Každý z nás je Minotaurom vo vlastnom labyrinte.

Ďalším Martinovým projektom sú Krajské mestá, ktoré sa zaoberajú ulicami krajských miest v Bratislave. Poukazujú na to že nezáleží odkiaľ človek pochádza, z ktorých rôznych kútov Slovenska, lebo stále si v hlavnom meste vie nájsť svoj kraj. Hlavné mesto je a vždy bude charakterizované kumuláciou ľudí z rôznych krajov a zvykov. Všetky tieto grafiky zo série Krajské mestá sú aj predajné.

V spolupráci s Martinom Mistríkom spoločne pre firmu Domus navrhovali hracie sedmové karty. V tomto projekte sa Martin venoval štylizovanej ilustrácii, ktorá nadväzuje na pôvodný ,,klasický“ vzhľad kariet. Geometrickými tvarmi sa snažili priniesť aj do klasickosti niečo moderné. Všetky karty boli robené spôsobom ručnej kresby a neskôr posunuté do digitálnej formy. Ďalšou spoluprácou je spolupráca na knihe od Laca Keratu Na okraji mojej hory, ktorá vyšla pod vydavateľstvom KK Bagala, v ktorej sa nachádzajú Martinove ilustrácie z cyklu Krajské mesta v hlavnom meste. Martin spracoval aj vizuálnu identitu bratislavskej kaviarne Volavka. Tu sa sústredil na jemnosť, estetiku a perfekcionizmus priestoru. Logo je minimalistické s prvkami pripomínajúce zobáčik volavky.

Aktuálne je možné Martinovu tvorbu vidieť na výstave V nás. Martin sa vo svojej práci snaží uchopiť dávne povesti a preniesť ich do dnešného uponáhľaného sveta. Vzniká tak pomyselné prelínanie dvoch rozdielnych svetov. Jeho výrazové prostriedky sú pestré. Na výstave môžete vidieť diela od ručne tlačených grafík, cez sochy, objekty až po drevenú inštaláciu. Môžete tak zažiť svet očami autora, ktorý vám otvorí dvere do svojho vlastného labyrintu a ukáže vám ako sa dajú spojiť klasické a moderné (nie len) tlačiarenské techniky v komplexné dielo.



Galéria