Skip to main content
Nákupní košíkClose Cart

Název připomíná druh kávy, ale jeho podstata je zcela jiná. Black Latte je směsí pro přípravu nápoje s aktivním uhlím, který může mít pro vaše tělo mnoho prospěšných účinků. Samotná směs nemá s kávou nic společného, ale to neznamená, že si z ní nemůžete připravit i chutný kofeinový životabudič. V tomto článku se dozvíte vše o nápoji Black Latte – jeho potenciálu, pro koho je vhodný a jak účinkuje.

O nápojích s obsahem aktivního uhlí se na internetu můžete dočíst množství mýtů a slibů, například že pomáhají zhubnout. Je čas dát tato tvrzení na správnou míru. Black Latte nápoj může být pro vás prospěšný v mnohém, na druhé straně je vhodné zůstat nohama na zemi. Rovněž doporučujeme při výběru produktu přihlížet i ke složení a informací o výrobci. Co to tedy Black Latte vlastně je?

V hlavní roli aktivní uhlí

Ve složení práškové směsi pro přípravu nápoje Black Latte by měly být přesně definovány složky a jejich procentuální podíl. Primární účinnou složkou takové směsi je aktivní uhlí, u Black Latte z naší nabídky jde o uhlí z kokosových skořepin. Lahodnou chuť dodává sušené kokosové mléko a kokosový cukr. A to je všechno. Jednoduché, čistě přírodní složení bez zbytečných přídatných látek, které ocení i vegani. Kokosový cukr má navíc oproti běžnému více výhod, například je nerafinovaný, má nižší glykemický index, vyšší obsah vitamínů a minerálů, podobnou sladivost a zajímavou karamelovou chuť.

aktivní uhlí

Primární účinnou složkou u Black Latte směsí je vždy aktivní uhlí, u Black Latte z naší nabídky jde o uhlí z kokosových skořepin. Foto credit: Pexels

Aktivní černé uhlí – jaké jsou jeho benefity?

Aktivní černé uhlí má řadu způsobů využití, v našich končinách je od nepaměti známo jako domácí pomocník na trávicí potíže. Vlastnosti aktivního uhlí vznikají po jeho zpracování. Zahříváním materiálů bohatých na uhlík při velmi vysoké teplotě a minimálním přístupu vzduchu dochází k jejich zuhelnatění. Nejčastěji se využívají materiály jako jsou kokosové skořápky, dřevo, rašelina nebo piliny.

Při této aktivaci se výrazně zvětšuje povrchová plocha zuhelnatělých materiálů, póry na povrchu se zmenšují a násobí. Výsledkem je uhlí s obrovskou povrchovou plochou a vysokou adsorpční schopností, díky čemuž navazuje na sebe mikročástice toxinů. Abyste si to dokázali reálně představit: čajová lžička aktivního uhlí v práškové formě má větší plochu než fotbalové hřiště.

Pokud člověk užije aktivní uhlí, nevstřebává se ve střevech, ale přechází jimi v nezměněné formě a pórovitá textura částic uhlí přitahuje k sobě toxiny a chemikálie, dochází k tzv. adsorpci a vyloučení toxinů z těla spolu s uhlím. Toto je jeho nejdůležitější benefit, pro který se aktivní uhlí odjakživa podávalo intoxikovaným pacientům při otravě nebo předávkování léky.

Black Latte – s čím pomáhá?

Nápoj s aktivním uhlím Black Latte je primárně určen k pomoci při detoxikaci těla. Toto jsou některé z vědecky potvrzených účinků aktivního uhlí pro lidské tělo:

 • Podpora funkce ledvin: Aktivní uhlí může podporovat funkci ledvin snížením objemu toxinů, které musí vaše ledviny filtrovat. Může to být prospěšné zejména pro lidi s chronickým onemocněním ledvin, které mají problém se zbavováním těla močoviny a dalších toxinů.
 • Pomoc při snížení hladiny cholesterolu: Několik starší výzkumy potvrdily, že aktivní uhlí se může vázat na cholesterol a žlučové kyseliny obsahující cholesterol ve vašem střevě, čímž brání jejich vstřebávání.
 • Pomoc při nadýmání: Jelikož dokáže na sebe vázat i plyny, užívání aktivního uhlí může pomoci s plynatostí po konzumaci jídla.
 • Pomoc při průjmu: Tak jako tradiční živočišné uhlí, i Black Latte může pomoci s průjmem. Jedna případová studie naznačuje, že aktivní uhlí může pomoci při tlumení projevů průjmu například následkem chemoterapie, bakteriální infekce či syndromu dráždivého tračníku. Přitom jej pacienti snášejí velmi dobře a prakticky nemá vedlejší účinky.
 • Kromě toho může aktivní uhlí pomoci při pročištění pokožky, ať už v případě dermatologických problémů pleti nebo nadměrné tvorby mazu ve vlasové pokožce. Díky zbavování toxinů ze střev podporuje zdravou střevní mikroflóru.

A proč tedy ve skutečnosti nepomáhá s hubnutím? Neboť o tom neexistuje žádný vědecky podložený důkaz. Shodit kilogramy může člověk při dodržování kalorického deficitu, tedy je-li jeho energetický příjem nižší, než jeho výdej energie. Samotné užívání Black Latte vám tedy při hubnutí nepomůže, pokud přijímáte více kalorií, než minete.

aktivní uhlí

Aktivní uhlí je látka s obrovskou povrchovou plochou a vysokou adsorpční schopností, díky čemuž navazuje na sebe mikročástice toxinů. Abyste si to dokázali reálně představit: čajová lžička aktivního uhlí v práškové formě má větší plochu než fotbalové hřiště.

Pro koho je Black Latte vhodné a kdy být opatrný s užíváním

Black Latte si mohou vychutnat lidé bez vážnějších diagnóz, kteří chtějí dopřát svému tělu trochu očisty. V uspěchaném životě, který nezřídka doprovází konzumace těžkých nezdravých jídel, může být Black Latte výborným doplňkem pro období detoxu, kdy chcete tělo trochu odlehčit.

Pozor by si však měli dát ti, kteří užívají léky – Black Latte s obsahem aktivního uhlí by mohlo blokovat jejich vstřebávání. Poraďte se s lékařem o užívání aktivního uhlí, pokud máte vážnější diagnózy. Jednou z nich jsou například problémy se střevy, spojené s krvácením či narušením tkáně střev.

Aktivní uhlí sice v přiměřené dávce můžete užívat i denně, smysl však má spíše občasné užívání na podporu očisty. Nemá také přesně stanovené dávkování, ve studiích se však účastníkům podávaly dávky v rozsahu i několika desítek gramů, a to bez vedlejších účinků. V jednom balení nápoje Black Latte z naší nabídky je 70 gramů prášku, z čehož je 7 gramů aktivního uhlí z kokosových skořepin. Vystačí na 7 porcí lahodného nápoje.

Připravte si Black Latte na více způsobů

Jak jej použít? Připravte si například jednoduchý nápoj s použitím mléka. Ohřejte za sklenici mléka, přidejte do něj za dvě lžičky Black Latte a promíchejte.

Kávu Black Latte si můžete udělat tak, že připravíte filtrovanou kávu podle své chuti a přidáte do ní dvě lžíce Black Latte. Ještě krémovější chuti dosáhnete přidáním klasického nebo rostlinného mléka podle vlastních preferencí.

V létě můžete zkusit také ledovou verzi. Stačí si nápoj s kávou a mlékem připravit do větší sklenice, přidat pár kostek ledu a popíjet s brčkem.

Aktivní uhlí má mnoho dalších způsobů využití, od filtrace vody přes pohlcovače pachů, použití v zubních pastách až po vnitřní užívání. Máme řadu vědeckých důkazů o tom, jak účinně pomáhá pročistit organismus od toxinů. Proč si ho tedy občas nedopřát ve formě chutného nápoje, jakým je Black Latte?

 

Zdroje:

 1. What are the benefits of activated charcoal? https://www.medicalnewstoday.com/articles/322609
 2. What Is Activated Charcoal? Benefits and Uses. https://www.healthline.com/nutrition/activated-charcoal
 3. Activated Charcoal. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482294/
 4. A retrospective review of the prehospital use of activated charcoal. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25455049/
 5. The Use of Activated Charcoal to Treat Intoxications. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6620762/
 6. Combination of oral activated charcoal plus low protein diet as a new alternative for handling in the old end-stage renal disease patients. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20061701/
 7. Activated charcoal in the treatment of hypercholesterolaemia: dose-response relationships and comparison with cholestyramine. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2612535/
 8. The adsorption of bile salts on activated carbon. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7392829/
 9. Effect of adding a capsule with activated charcoal to abdominal ultrasound preparation on image quality. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32320165/
 10. Is there a role for charcoal in palliative diarrhea management? https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29231746/
 11. 5 weight-loss drinks that are more myth than fact. https://www.today.com/health/do-flat-tummy-teas-or-activated-charcoal-help-weight-loss-t135541
Milan Suchý

Nápad přinést k nám filtrační uhlí té nejvyšší kvality přímo z Japonska jsem dostal po návratu z několikaměsíční cesty napříč Jihovýchodní Asií. V Asii jsme si s manželkou naplno uvědomili, že pitná a chutná voda, jejíž pití nevytváří odpad, není samozřejmostí (i když nám to doma často tak připadá).

Přidat komentář