Skip to main content
Nákupní košíkClose Cart

Den vody, 22. březen, je pro nás v Binchio každoročně velkým svátkem. Tentokrát jsme pro vás připravili nevšední článek, díky němuž se začnete na vodu dívat ve zcela novém světle. Ukážeme vám několik způsobů, jak přeměnit pití vody na zážitek.

Z článku se dozvíte:

 • proč si vytvořit rituál při pití vody,
 • jak naše myšlenky ovlivňují molekulární strukturu vody – experimenty Dr. Masaru Emota,
 • proč voda a aktivní uhlí vždy patřily k sobě
 • jak přeměnit pití vody na estetický zážitek díky karafám s runami,
 • jak a kde můžete vědomě oslavit Den vody.

Udělejte si rituál propojení s vodou

Pojďme se na začátek zastavit a nalijme si do sklenice… pro změnu čistou vodu:-) Dívejme se jak se lije do sklenice a v tom krátkém okamžiku si přestavme všechny oceány, jezera, přírodní prameny, řeky či dokonce oblaka, která se nám s vodou spojují. Zkusme při pití vody poděkovat naší Matce Zemi za to „málo“, co nám dává. Že máme k dispozici z vodovodních kohoutků pitnou vodu, protože ne všude je to samozřejmost tak jako u nás.

Považujme pití vody za rituál spojování se s jedním ze čtyř základních elementů, jenž udržuje naše těla při životě. Vždyť lidé dokáží vydržet bez vody jenom 2 dny.

Dívejme se jak se lije do sklenice a v tom krátkém okamžiku si přestavme všechny oceány, jezera, přírodní prameny, řeky či dokonce oblaka, která se nám s vodou spojují.

Spojte rituál s teorií Dr. Masaru Emota o vlivu myšlenek na vodu

Japonské kultuře se intenzivně věnujeme také proto, že náš hlavní produkt – aktivní filtrační uhlí na vodu Binchio pochází právě z Japonska. Dr. Masaru Emoto byl japonský vědec, známý laboratorními experimenty, které nasvědčují tomu, že struktura vody se transformuje, když je vystavena lidským slovům, myšlenkám, zvukům či záměrům. Zde je několik zmíněných myšlenek Dr. Emota:

 • Voda má paměť: Dr. Emoto tvrdil, že voda si pamatuje informace, které jsou prezentovány ve formě slov, myšlenek nebo emocí. Podle jeho teorie by pozitivní myšlenky a emoce měly vytvářet krásné a harmonické vzory ve vodě, zatímco negativní by měly vytvářet chaotické vzory.
 • Voda reaguje na energii: voda má schopnost reagovat na energetické vibrace, které jsou vysílány prostřednictvím myšlenek a slov. Tyto vibrace ovlivňují strukturu vody a mohou ji buď harmonizovat nebo ji dělat chaotickou.
 • Voda je jako zrcadlo emocionálního stavu: Dr. Masaru Emoto mluvil o tom, že struktura vody může odrážet emocionální stav lidí, kteří s ní přicházejí do kontaktu.
 • Síla pozitivních slov: Emoto zdůrazňoval sílu pozitivních slov a afirmací a jejich schopnost ovlivnit nejen vodu, ale také naše životy. Podle jeho názoru mohou pozitivní slova přispívat k harmonizaci a zlepšení stavu vody, jakož ik celkovému duševnímu a fyzickému zdraví.

Vyzkoušejte si to i vy při vašem rituálu pití vody. Výsledek – tedy změnu struktury molekul vody – sice nebudete vidět, ale důležitý bude samotný pocit. A o to přece jde :-).

Elementy vody a ohně v harmonii – pijte vodu s aktivním uhlím

Vyzkoušejte aktivní uhlí prastarý způsob čištění vody. Před více než 300 lety, během období japonských dějin Edo, se japonským výrobcům uhlí z provincie Kishu (dnešní prefektura Wakayama) podařilo zdokonalit své výrobní techniky natolik, že vzniklo aktivní uhlí výjimečné čistoty a kvality. Nazvali ho binchotan. Binchotanové uhlí bylo vyráběno z dubů Ubame pocházejících ze zalesněných údolí Kishu. Větve dubu Ubame (celé stromy k tomuto účelu nikdy nebyly pokáceny) pro výrobu binchotanu se dodnes získávají tradiční ekologickou metodou tzv. „kopicování“, angl. selective cutting nebo coppicing. Oblast, kde se pěstuje dub Ubame a vyrábí aktivní uhlí binchotan, je zapsána v seznamu UNESCO jako světové kulturní zemědělské dědictví.

V roce 2000 před Kristem se dokonce ve starých sanskrtských textech zmiňovalo filtrování vody přes dřevěné uhlí – uhlíkový zbytek vznikající při spalování dřeva. Starověcí Egypťané, kteří bydleli na Nilu, používali dřevěné uhlí k úpravě vody po náhodném objevení jeho antiseptických vlastností.

Filtrování vody pomocí dřevěného uhlí je způsob, jakým lidé využili našeho spojení s přírodou a vesmírem. Uhlík – hvězdný prach v nás – tvoří téměř polovinu veškeré suché biomasy na Zemi, jakož i 12 % našich těl.

Karafy s runovými symboly přírody

Naše ručně pískované ekologické karafy na vodu se staly nedílnou součástí stovek domácností. Na karafách naleznete vyobrazení posvátných vikingských run či japonských kaligrafických symbolů. Díky nim je pití vody zároveň také estetický zážitek.

Runa Laguz je vodní runou. Z hlediska přírodní magie ztělesňuje všechny vodní toky – plynoucí horské bystřiny a řeky, klidná jezera i nevyzpytatelné oceány. Pro staré Vikingy byla také mocným spirituálním symbolem očištění. Vyjadřuje i nekonečný tvůrčí potenciál lidské mysli.

Runa Uruz je runou životní síly. Z hlediska přírodní magie ztělesňuje prapůvodní princip vitální energie, který stál a stojí při formování všeho nového v univerzu. Pro staré Vikingy byla tato runa mocným spirituálním symbolem fyzického zdraví a vyléčení.

Runa Mizu je japonský symbol elementu vody. Často se vyskytuje v japonské kaligrafii, umění a designu, a může být použit pro různé způsoby, aby vyjádřil různé koncepty a myšlenky spojené s vodou. Je to důležitý symbol v japonské estetice a kultuře, a často se používá v umění jako motiv nebo téma.

Runa Wunjo je runou přinášející štěstí a kreativitu. Z hlediska přírodní magie ztělesňuje tvořivost vycházející z otevřenosti k novým myšlenkám. Také je runou přátelství, společných citů a blahobytu pro všechny.

Ručně pískované ekologické karafy na vodu od Binchio se staly nedílnou součástí stovek domácností.

Vydejte se na procházku k vodě

Japonci po staletí provozují tzv. lesní koupel – je to terapie při chůzi lesem, během které jsme plně přítomni a vnímáme krásy kolem sebe všemi smysly. Inspirujte se na Den vody japonskou kulturou a navštivte vaše oblíbené místo spojené s vodou. Například se přejděte k nejbližšímu potoku či řece. Nebo se vydejte do lesa a namočte si ruce v čistém prameni. Vyzkoušejte vodu vnímat všemi smysly. Vychutnejte si šum potoka, teplotu vody, její barvu nebo chuť z přírodního zdroje pitné vody. Pro odvážlivce doporučujeme jít do vody i vykoupat v rámci otužování :-). Vždyť právě teď je ten ideální čas, s příchodem jara, se příroda po zimě probouzí.

Inspirujte se na Den vody japonskou kulturou a konceptem lesní koupele. Navštivte vaše oblíbené místo spojené s vodou

Závěr

Jak tedy oživit váš vztah s vodou na Den vody? Zde je shrnutí našich rad:

 1. Tvořte si vědomě vztah s vodou, když ji pijete.
 2. Čistěte si kohoutkovou vodu pomocí aktivního uhlí. Připomeňte si, že ji čistíte tak, jak to kdysi dělali naši předkové.
 3. Inspirujte se na Den vody japonskou kulturou a konceptem lesní koupele. Navštivte vaše oblíbené místo spojené s vodou
 4. A nakonec, vždy před tím, než se jdete napít vody, nadechněte se a řekněte si 3 věci za které jste vděční. Uvidíte, hned se budete cítit lépe.

 

Přidat komentář