Jsme nadšenci pro tvorbu produkt v souladu s vizí cirkulární (oběhové) ekonomiky. Při tvorbě kolekcí Binchio značky máme za cíl vytvářet takové produkty, které zákazníkovi umožní pocítit, že dělá něco nejen pro své zdraví, ale i pro zdraví naší planety. Tyto dvě stránky zdraví jsou totiž podle nás jako dvě strany jedné mince.
Mé seznámení se s konceptem cirkulární ekonomiky
S pojmem cirkulární ekonomika jsem se poprvé setkal na jednom Food-Eco festivalu v Bratislavě. V jednom stánku své produkty vystavovali dva sympatičtí manželé a majitelé malého ekologického eshopu. Dal jsem se s nimi do řeči a poprvé jsem slyšel o cirkulárním produktovém designu „cradle to cradle“ (z kolébky do kolébky) i konceptu Modré ekonomiky belgického profesora Güntera Pauliho. Zvláště to druhé mi utkvělo v mysli a doma jsem si pustil několik TED přednášek a videí od tohoto výjimečného aktivisty.
TED přednáška Güntera Pauliho s názvem „Change the rules of the game“ mi tehdy změnila život. Profesor, podnikatel a aktivista Gunter Pauli zde popisuje vizi mladých kreativních podnikatelů, kteří budou mít – na rozdíl od korporátů – ekologický pohled na svůj business ve své DNA. A budou připraveni i s malými finančními prostředky vytvářet „z ničeho něco“. Tak, jak to dělá příroda. Například při opětovném využití odpadu v dalších biologických procesech.
„Dnes mám svůj zdravý obchod a podnikání, píšu blogy a těším se z toho celého,“ říkal mi tehdy s nadšením majitel eshopu na festivalu. Velmi mě to zaujalo. A dnes je můj příběh stejný. Odešel jsem z tvrdého konkurenčního prostředí realit a firmy, kde mě práce už nenaplňovala. A založil vlastní ekologickou značku.
Asi dva roky na to jsme navštívili s (nyní již) manželkou World Expo v Miláně, kde jsme si povídali s Antoniem, majitelem italského startupu Funghi Espresso, o tom, jak velký potenciál je v kávovém odpadu, a jak se dá využít jako substrát pro pěstování delikatesních hub.
Dnes už vidím, jak tato“náhodná“ a na první pohled nijak významná setkání zasela semínka pro vznik dnešních produktů značky Binchio.
Značka Binchio a cirkulární ekonomika
Na konceptech cirkulární ekonomiky jsou postaveny všechny naše produkty.
Aktívní uhlí Binchio do vody
Ani po čtyřech měsících používání aktivního uhlí Binchio jako čističe vody ho nemusíte vyhazovat. Kromě filtrace vody má totiž binchotanová tyčinka Binchio mnohé další praktické formy (obvykle druhotného) využití v domácnosti – jako:
- pohlcovač pachů,
- hnojivo pro pokojové rostlinky či
- pohlcovač elektrosmogu. Mnozí ho proto umisťují vedle elektronických zařízení (wifi router, monitor atd).
- Další zákazníci zase preferují estetické upotřebení binchotanu (po tom, co se naplnila jeho filtrační kapacita ve vodě) a použijí tyčinku jako přírodní dekoraci ve svém teráriu nebo akváriu.
Všechny formy využití aktivního uhlí Binchio jsme popsali v článku 10 spôsobov využitia aktívneho uhlia binchotan v domácnosti.
Binchio černé mýdla na detox a peeling
Binchio černé mýdlo vzniklo dle konceptu zero waste – nulového odpadu. Složku aktivního uhlí totiž získáváme z drobných kousků binchotanu, které vznikají během výroby našich přírodních filtračních tyčinek Binchio. Kousky, které už nedosahují takové délky, abychom je mohli podávat jako filtry vody Binchio Start či Binchio Premium, nevyhazujeme. To by byl pro nás malý hřích. 🙂 Upravíme je na binchotanový prášek, který skvěle poslouží jako ingredience pro Binchio aktivní mýdlo. Koupí tohoto mýdla tedy prospíváte svému zdraví a zároveň podporujete ekologicky šetrné podnikání.
Kávový extrakt pro Binchio peelingové mýdlo zase získáváme recyklací kávy – sušením kávového odpadu. Kávový odpad je doslova malým zázrakem se širokým spektrem dalšího využití, včetně oblasti kosmetiky.
Binchio kávová svíčka z kávového odpadu
Milujeme svůj ranní, vonící hrnek kafe… a soudíme, že většina z vás je na tom podobně:-)
Víte, že když dopijete svůj ranní hrnek tohoto podmanivého nápoje či espresso, zužitkujete méně než 1% namleté kávy (některé zdroje uvádějí dokonce číslo 0,2 %)?
Zbytek se v mžiku stane odpadem a končí v plastových pytlích společně se vším možným.
Na pomyslném seznamu lidských činností, které se vyznačují obrovským plýtváním zdrojů, by využívání kávy jistě obsadilo přední příčky. Káva je zcela určitě jednou z nejvíce konzumovaných rostlin na Zemi. A bohužel zcela určitě i jednou z historicky nejvíce podceňovaných komodit z hlediska druhotného využití.
To chceme změnit.
Tak vznikla myšlenka vytvořit Kávovou svíčku Binchio. Kávovou složku pro naše kávové svíčky totiž získáváme recyklací kávy – sušením kávové sedliny resp. kávového odpadu. Každá Binchio kávová svíčka recykluje obsah 5 šálků kávy. Ale co je ještě důležitější – nese malý odkaz o novém přístupu k vytváření produktů podle principů cirkulární ekonomiky.